دسته بندی ها
ویژه ها

شیر توپی/بال ولو

شیر توپی/بال ولو

شیر توپی(BALL VAVE)

دریچه توپ نوعی شیر دریچه چهار چرخه است که از یک توپ توخالی ، سوراخ شده و محوری برای کنترل جریان از طریق آن استفاده می کند. هنگامی که سوراخ توپ مطابق با جریان است باز است و هنگامی که 90 درجه توسط دسته شیر محور است ، بسته می شود. [1] دسته در حالت همخوانی با جریان در هنگام باز قرار دارد و هنگام بسته بودن عمود بر آن است و باعث می شود تا تصویری آسان از وضعیت دریچه تأیید شود. [2]

دریچه های توپ با دوام هستند ، پس از بسیاری از چرخه ها عملکرد خوبی دارند ، و قابل اطمینان هستند ، حتی پس از مدت ها استفاده غیرمستقیم به طور ایمن بسته می شوند. این خصوصیات آنها را به یک انتخاب عالی برای برنامه های خاموش و کنترل تبدیل می کند ، جایی که اغلب به شیرآلات و دریچه های کره زمین ترجیح داده می شوند ، اما فاقد کنترل خوب آنها در کاربردهای پرتابه هستند.

سهولت کارکرد ، تعمیر و تطبیق پذیری دریچه توپ ، آن را به استفاده گسترده از صنایع ، حمایت از فشارهای حداکثر 1000 بار (100 مگاپاسکال ؛ 15000 PSI ) و درجه حرارت تا 752 درجه فارنهایت (400 درجه سانتیگراد) ، بسته به نوع طراحی و مواد استفاده شده ، وام می دهد. . اندازه ها معمولاً بین 1.2 تا 48 اینچ (5.1 تا 1،219.2 میلی متر) است. بدنه سوپاپ ها از فلز ، پلاستیک یا فلز با سرامیک ساخته شده اند . توپ های شناور غالباً برای دوام از جنس کروم اندود هستند . یکی از مضرات شیر ​​توپ این است که آنها در حفره مرکزی در حالی که در حالت بسته قرار دارند ، آب را در حفره مرکزی به دام می اندازند. در صورت یخ زدگی ، طرفین به دلیل گسترش شکل گیری یخ می توانند ترک خورده باشند. بعضی از وسایل عایق یا نوار گرما در این شرایط معمولاً از آسیب دیدن جلوگیری می کند. گزینه دیگر برای آب و هوای سرد "شیر توپ تحمل یخ" است. این سبک از شیر توپ دارای یخچال فریزر در قسمت جانبی است بنابراین در صورت یخ زدگی ، پارگی پلاگین یخ زدگی (به عنوان دیسک قربانی عمل می کند) ، بنابراین باعث ترمیم آسان می شود. اکنون به جای تعویض کل شیر ، فقط یک شاخه یخ جدید را پیچ کنید.

در این مورد که از دریچه توپ برای کرایوژنیک یا محصولی استفاده می شود که ممکن است در داخل توپ گسترش یابد ، یک دریچه حفر شده در قسمت بالادست دریچه وجود دارد. به این توپ توپ تهویه گفته می شود. ایمنی نگرانی شماره یک است که مهندسان توپ هوادهی را مشخص می کنند.

 

پنج نوع بدنه کلی شیرهای توپ وجود دارد: تک بدن ، بدن سه تکه ، بدنه شکاف ، ورودی بالا و جوش داده شده . تفاوت این امر در نحوه تولید و مونتاژ قطعات شیرها - به ویژه جعبه محصولی كه دارای توپ است ، است. عملکرد شیر در هر حالت یکسان است.

علاوه بر این ، سبک های مختلفی وجود دارد که مربوط به خود متهور مکانیسم توپ است. و بستگی به فشار کار دارد ، شیرهای توپ به عنوان شیرهای توپ با فشار کم و شیرهای توپ با فشار بالا تقسیم می شوند. در بیشتر صنایع ، شیرهای توپ با فشار کار بالاتر از 3000 psi به عنوان شیرهای توپ با فشار بالا در نظر گرفته می شوند. معمولاً حداکثر. فشار کار برای شیرهای توپ فشار قوی [3] 7500 psi است و به ساختار ، اندازه و مواد آب بندی ، حداکثر بستگی دارد. فشار کار شیرهای توپ با فشار بالا می تواند تا 15000 psi باشد. شیرهای توپ با فشار بالا بیشتر در برنامه های تحت فشار مانند سیستم های هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند ، بنابراین به عنوان شیرهای توپ هیدرولیکی نیز شناخته می شوند.

دریچه های توپی در اندازه های حداکثر 2 اینچ به طور کلی در طرح های یک تکه ، دو یا سه تکه ارائه می شوند. دریچه های توپ یک قطعه تقریباً همیشه خسته می شوند ، نسبتاً ارزان هستند و به طور کلی پرتاب می شوند. دریچه های توپی دو تکه معمولاً کمی کاهش می یابند (یا استاندارد) ، می توانند پرتاب شوند یا قابل ترمیم هستند. طراحی 3 قطعه این امکان را می دهد که قسمت مرکزی دریچه حاوی توپ ، ساقه و صندلی ها به راحتی از خط لوله خارج شوند. این امر تمیز کردن کارآمد رسوبات رسوبی ، تعویض صندلی ها و بسته بندی های غده ، صیقل دادن خراش های کوچک روی توپ را تسهیل می کند ، همه اینها بدون خارج کردن لوله ها از بدنه دریچه. مفهوم طراحی شیر سه تکه برای تعمیر آن است.

کامل درگاه
یک درگاه کامل یا یک دریچه کامل متولد شده از دریچه کامل دارای یک توپی بیش از اندازه است به گونه ای که سوراخ توپی به اندازه اندازه خط لوله است که باعث از بین رفتن اصطکاک کمتر می شود. جریان نامحدود است اما شیر بزرگتر و گرانتر است بنابراین فقط در جاهایی مورد نیاز است که جریان آزاد مورد استفاده قرار گیرد ، به عنوان مثال در خطوط لوله که به پیگمنت نیاز دارند استفاده می شود.

کاهش درگاه یا مته سوراخ شده کاهش یافته است
در دریچه های کاهش یافته بندر (که بیشتر به عنوان کاهش یافته از مته سوراخ شده شناخته می شود) ، جریان از طریق دریچه اندازه یک لوله کوچکتر از اندازه لوله سوپاپ است که باعث می شود ناحیه جریان از لوله کوچکتر باشد. از آنجا که تخلیه جریان ثابت و برابر است با مساحت جریان (A) برابر سرعت (V) ،  display \ نمایشگر A_ {1} V_ {1} = A_ {2} V_ {2}} A_{1}V_{1}=A_{2}V_{2} سرعت با کاهش سطح جریان افزایش می یابد.

پورت V
یک دریچه توپی پورت V یا یک توپی شکل V یا صندلی شکل V دارد. این امر باعث می شود خصوصیات جریان خطی و حتی مساوی مساوی باشند. هنگامی که شیر در حالت بسته است و باز شدن شروع می شود ، ابتدا قسمت کوچکی از "v" باز می شود که ابتدا امکان کنترل جریان پایدار را در این مرحله فراهم می کند. به دلیل سرعت بیشتر مایعات ، این نوع از طراحی به طور کلی مستحکم تر است و ممکن است به دریچه استاندارد آسیب برساند. از این موارد می توان به عنوان نوع دریچه کنترل یاد کرد ، اما معمولاً به اندازه شیرهای متعادل کننده ، شیر سوزن ، دریچه گلوب یا دریچه تنظیم فشار دقیق نیستند.

ویرایشگر حفره
بسیاری از صنایع با بقایای دریچه توپی با مشکل روبرو می شوند. در آنجا که این مایعات برای مصرف انسان منظور شده است ، باقیمانده ها ممکن است خطر سلامتی نیز داشته باشند ، و هنگامی که مایعات از زمان به زمان تغییر می کنند ممکن است آلودگی یک مایع به مایعات دیگر رخ دهد. باقیمانده ها بوجود می آیند زیرا در موقعیت نیمه باز شیر توپی شکاف بین سوراخ توپ و بدنی که در آن مایعات به دام می افتند ایجاد می شود. برای جلوگیری از وارد شدن مایعات به داخل حفره ، باید حفره را وصل کنید که با افزایش صندلی ها به شکلی امکان پذیر است که همیشه در تماس با توپ باشد. این نوع شیرهای توپ به عنوان شیر دریچه ای
Ball Cavity Filler معروف است.

انواع مختلفی از دریچه های توپ وجود دارد که مربوط به اتصال و حرکت جانبی توپ است:

Trunnion
شیر دریچه ای استوانه ای دارای لنگر مکانیکی اضافی توپ در قسمت بالا و پایین است که برای شیرهای فشار بزرگتر و بالاتر مناسب است (مثلاً بالای 10 سانتی متر و 40 میله).

دریچه توپی شناور موضعی است که توپ توسط یک قایق در محل نگهداری نمی شود. در عملکرد عادی ، این باعث می شود توپ کمی به سمت پایین حرکت کند. این باعث می شود مکانیزم صندلی تحت فشار فشردن توپی در زیر توپی فشرده شود. علاوه بر این ، در بعضی از انواع ، در صورت وجود نیروی زیاد باعث می شود مکانیسم صندلی از بین برود (مانند گرمای شدید ناشی از آتش سوزی در خارج از دریچه) ، توپ تمام راه را به بدنه فلزی که به گونه ای طراحی شده است که در مقابل توپ تأمین می شود ، شناور می کند. طراحی تا حدودی ناقص است

شیرهای توپی قابل استفاده با دستی می توانند به سرعت بسته شوند و در نتیجه خطر چکش آب وجود دارد . برخی از دریچه های توپی مجهز به یک محرک است که ممکن است از لحاظ پنوماتیک ، هیدرولیکی یا موتوری کار کند. از این شیرها می توان برای خاموش / خاموش یا کنترل جریان استفاده کرد. دریچه کنترل جریان پنوماتیک همچنین به یک موقعیت یاب مجهز است که سیگنال کنترل را به موقعیت محرک و باز شده سوپاپ تبدیل می کند.

 

دریچه های توپ چند پورت با 4 راه یا بیشتر نیز از نظر تجاری نیز در دسترس هستند ، روش ورودی اغلب با صفحه خروجی ها متعامد است. برای کاربردهای خاص ، مانند رانندگی موتورهای هوا از جلو به عقب ، این عمل با چرخاندن یک شیر اهرم چهار طرفه منفرد انجام می شود . شیر توپ 4 طرفه دارای دو درگاه L شکل در توپ است که بهم وصل نمی شوند ، که گاهی اوقات به عنوان پورت " × " از آن یاد می شود.
مصالح ساختمانی

توپ برای شیر توپ تیتانیوم

توپ برای شیرهای توپ آلیاژی
مواد بدن ممکن است شامل هر یک از این مواد باشد ، اما محدود به آنها نیست:

فولاد ضد زنگ
برنج
برنز
کروم
تیتانیوم
PVC
CPVC
PFA خط
صندلی ها و مهر و موم های مختلف زیادی وجود دارد که در دریچه های توپ نیز استفاده می شود. هر کدام به دلیل سازگاری شیمیایی ، فشارها و دما ، کاربردهای خاصی دارند که از نظر آنها خوب است. 

 

در آلیاژ های فولاد ( a105) استنلس استیل ، چدن ، برنجی

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.