دسته بندی ها
ویژه ها

پروانه ای /باترفلایو

پروانه ای /باترفلایو

شیر پروانه ای (butter fly valve)

دریچه های پروانه ای در بین خانواده دریچه های چرخشی هستند و بسیار شبیه به دریچه های توپ هستند. "پروانه" دیسک متصل به میله است. بسته می شود که میله دیسک را با یک چهارم چرخانده و به موقعیت عمود بر جهت جریان ببندد . هنگامی که دریچه باز می شود ، دیسک به عقب چرخانده می شود تا جریان  امکان پذیر شود.

دریچه های پروانه ای برای خدمات خاموش یا تعدیل استفاده می شوند و به دلیل وزن کم ، ردپای کوچک در نصب ، هزینه کمتری ، بهره برداری سریع و در دسترس بودن در اندازه های بسیار بزرگ محبوب هستند. این شیرآلات را می توان با دستگیره ، چرخ دنده یا محرک اتوماتیک کار کرد.

دریچه های پروانه ساختاری نسبتاً ساده دارند. اجزای اصلی شیر پروانه ای بدن ، مهر و موم ، دیسک و ساقه هستند . شیر پروانه ای معمولی دارای دیسک در مرکز لوله وصل شده و ساقه ای است که به یک محرک یا دسته در قسمت خارج شیر وصل می شود. در حالت بسته ، دیسک عمود بر جریان است و توسط صندلی دریچه بسته می شود. همچنین ساقه با استفاده از حلقه o مهر و موم می شود. هنگامی که محرک یا دسته ساقه را 90 درجه به عقب برگرداند ، دیسک از صندلی دریچه دور می شود و خود را موازی با جریان قرار می دهد. چرخش جزئی اجازه می دهد تا جریان پرتاب شده یا متناسب باشد.

ابتدایی ترین نوع طراحی شیر پروانه ای یک شیر پروانه ای متمرکز یا متمرکز است. این بدان معنی است که ساقه از وسط دیسک عبور می کند که در مرکز لوله متصل است و صندلی آن حاشیه قطر داخلی بدنه دریچه است . این طرح دریچه خاموش صفر نیز به دلیل انعطاف پذیری لاستیک صندلی به انعطاف پذیری لاستیک صندلی گفته می شود تا در هنگام بسته شدن جریان به طور موثر جریان را محکم کند. در این نوع دریچه ، ابتدا دیسک در حین چرخش 90 درجه با صندلی در حدود 85 درجه در تماس است. دریچه های پروانه ای متمرکز معمولاً برای محدوده های کم فشار استفاده می شوند.

شیرهای پروانه ای به روش های مختلفی می توانند به سیستم لوله کشی وصل شوند. متداول ترین روش ها نوع ویفر است. با این حال ، آنها همچنین می توانند از فلنج یا اتصال سه گیره استفاده کنند

در آلیاژ های فولاد ( a105) استنلس استیل ، چدن ، برنجی

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.